Γενικά Δράσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ Κ. ΗΛΙΑΔΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ

Στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα των Θρησκευτικών, το Γ3 του 7ου Γυμνασίου Ξάνθης επισκέφθηκε την έκθεση ζωγραφικής του ξανθιώτη ζωγράφου κ. Ηλιάδη Τριαντάφυλλου, στη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Ξάνθης.

Για τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Ελένη Ντόσκα και κ. Ελένη Καρακιουλάχ, κυρίως όμως για τους μαθητές, ήταν μία βιωματική εμπειρία από έναν καλλιτέχνη ιδιαίτερων ικανοτήτων, που είχε να διδάξει και να πει πολλά πάνω στο θέμα της διαφορετικότητας. Μας έδωσε τη δυνατότητα να τον παρακολουθήσουμε να ζωγραφίζει μπροστά μας με το στόμα, μας έκανε μια ξενάγηση στα έργα του και στο τέλος απάντησε με προθυμία σε όλες τις ερωτήσεις μας. Ένας ξεχωριστός άνθρωπος και καλλιτέχνης επισήμανε πως μπορεί κανείς να πετύχει τα πάντα με ψυχική δύναμη και πίστη και προέτρεψε τους μαθητές μας να αριστεύουν, ώστε να ξεχωρίζουν από το σύνολο. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε ως δράση για την ”Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία” (3 Δεκεμβρίου).