εικόνα Viber 2024 04 17 12 28 44 740
Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα Πολιτιστικές

ΟΙ «ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ» ΤΟΥ 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

Στα πλαίσια ενός πανελλήνιου εκπαιδευτικού προγράμματος, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας από την αρχή της χρονιάς με δράσεις κι επιμορφώσεις, πραγματοποιήθηκε επιτυχώς και η τελευταία δράση την περασμένη Δευτέρα 15/4/24. Οι εξήντα μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας που συμμετέχουν στο δίκτυο του ΚΠΕ Αρναίας «Ταπερίστας» είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν, μέσω Webex, τη δράση «Ανάδειξη του πιο αξιοζήλευτου δεκατιανού» που οργάνωσε το ΚΠΕ Αρναίας με τη συμμετοχή δεκαπέντε σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα. Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν παρουσιάζοντας με έναν ευφάνταστο και βιωματικό τρόπο το βιολογικό δεκατιανό που ετοίμασαν με αγνά υλικά του τόπου μας και κατάφεραν να κερδίσουν την τρίτη θέση. Οι μικροί «ταπερίστας» του σχολείου μας εντυπωσίασαν με τις «Ενεργειακές Μελονοστιμιές» που παρασκεύασαν και καταχειροκροτήθηκαν από όλους.