title
Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις

15ΗΜΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας της Β΄ Γυμνασίου που περιλαμβάνει το στήσιμο μιας επιχείρησης, αλλά και για την προετοιμασία των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου που ετοιμάζονται για την επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης, το σχολείο μας οργανώνει ένα δεκαπενθήμερο επαγγελματικού προσανατολισμού με δράσεις εντός κι εκτός σχολείου. Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα των δράσεων έχει ως εξής:

01/02/2024:        Παρουσίαση για τη Γ ΄Γυμνασίου των τύπων που προκύπτουν από τα τεστ προσωπικότητας κι επαγγελματικού προσανατολισμού Holland από τη Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού κ. Αντωνιάδου Θεοδώρα

02/02/2024:        Διδακτική επίσκεψη τμήματος της Γ’ Γυμνασίου στο ΚΕΘΕΑ Ξάνθης (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων).

05/02/2024:        Ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου για το ΓΕΛ, τα πεδία και τις κατευθύνσεις που ανοίγονται, αλλά και τις πανεπιστημιακές σχολές που μπορούν να δηλωθούν από την Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού Ροδόπης κ. Παπαδάκη Ελευθερία.

07/02/2024:        Εκδρομή της Β΄ Γυμνασίου σε εργοστάσιο παραγωγής μανιταριών στο Κιλκίς.

09/02/2024:        Ενημέρωση στο σχολείο για τα πεδία που διδάσκονται και τους δρόμους που ανοίγονται από τους καθηγητές του Π. ΕΠΑΛ Ξάνθης.

12/02/2024:        Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στο 2ο ΕΠΑΛ για ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τα πεδία που διδάσκονται εκεί και την επαγγελματική αποκατάσταση.

13/02/2024:        Ενημέρωση από επαγγελματίες για το επάγγελμά τους, τις σπουδές, τις προοπτικές και την επαγγελματική αποκατάσταση. Η δράση αφορά τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου.

14/02/2024:        Ενημέρωση από την πρόεδρο της επιχείρησης Smirdex για το στήσιμο μιας επιχείρησης για τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου.

15/02/2024 – 16/02/2024: Παιδαγωγική παρέμβαση του ιδρυτή των “Γλωσσοναυτών” Κων/νου Βλάχου προς τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου για να εξοικειωθούν με τα social media και τη χρήση τους ως νέα επαγγελματική προοπτική. Η παρέμβαση θα διαρκέσει μία διδακτική ώρα και θα γίνει ξεχωριστά και διαδοχικά για κάθε τμήμα της Γ΄τάξης.