εικόνα Viber 2024 03 22 12 12 26 128

Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΙΑΚΟΣ ΚΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ … ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με ξεχωριστό τρόπο γιορτάσαμε σήμερα την εθνική μας επέτειο, καθώς μεταφερθήκαμε μέσα από τις σκιές του μπερντέ και μέσα από τα μάτια του αγαπημένου μας Καραγκιόζη στα χρόνια της ελληνικής επανάστασης, όπου ο μοναχός Αθανάσιος Διάκος αφήνει το θυμιατό και πιάνει τα όπλα. Ο πολυτάλαντος καραγκιοζοπαίχτης κ. Δομτζίδης Απόστολος, εκπαιδευτικός του σχολείου μας, με τη βοήθεια της συζύγου και της μικρής του κόρης, με χιούμορ κι ευαισθησία παρουσίασε το έργο που έγραψε και σκηνοθέτησε ο ίδιος. Μέσα από το έργο του έδωσε έμφαση στις αξίες του γένους μας, τόνισε τη σημασία της οικογένειας, της αγάπης για την πατρίδα, της θρησκευτικής μας πίστης, αλλά και της συναδέλφωσης των λαών. Πάνω από όλα βέβαια, μέσα από τα ίδιο το στόμα του Αθανάσιου Διάκου, με απλό και λαϊκό τρόπο, δόθηκε έμφαση στην αγάπη για την ελευθερία, για την οποία ο ίδιος θυσίασε την ίδια του τη ζωή. Οι μαθητές μας με ενθουσιασμό και προσοχή παρακολούθησαν την παράσταση, γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την εθνική μας επέτειο.