deadalus wings 1
Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις

Η “DAEDALUS WINGS” ΜΑΣ ΜΥΗΣΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ

Μπορεί να είναι γραφικό κείμενο

Στις 7 Μαρτίου είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε παλιούς μας μαθητές κι όχι μόνο, μέλη της ομάδας «Daedalus Wings» του 2ο ΓΕΛ που οργανώθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Formula 1 for schools. Έντεκα από τους δεκαπέντε μαθητές μαζί με τους τρεις υπεύθυνους καθηγητές τους έκαναν μια παρουσίαση του προγράμματος στους μαθητές της Γ’ γυμνασίου του σχολείου μας, κατά τη διάρκεια της πρώτης διδακτικής ώρας. Οι μαθητές της ομάδας μίλησαν για την ευκαιρία να κυνηγήσουν τα όνειρά τους, για την εργασία και τον χρόνο που χρειάστηκε να επενδύσουν στην ομάδα αυτή, αλλά και τα οφέλη που αποκόμισαν από τη μέχρι τώρα πορεία τους. Η ομάδα τους συνεχίζει την παράδοση της προηγούμενης ομάδας G Force του σχολείου τους που κατάφερε να φτάσει μέχρι τη Σιγκαπούρη. Μας εντυπωσίασε ο καταμερισμός εργασίας, καθώς υπάρχουν τρεις υποδιαιρέσεις της ομάδας, το κατασκευαστικό τμήμα, το τμήμα της επικοινωνίας και των social media και το τμήμα το επιχειρηματικό που σκοπεύει στην εύρεση χορηγών. Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με πολλή προσοχή κι ενδιαφέρον τους συμμαθητές τους, αντλώντας από την ενεργητικότητα και τον δυναμισμό τους, προσδοκώντας ίσως και τη δική τους συμμετοχή σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα.